נגישות אתרים

חוקים ודרכי פעולה בעולם. מה קורה בארצות הברית, באנגליה ובאירופה? מהוא ״תו התקן״ ופרטים נוספים.

נגישות אינטרנט דיגיטלית בשנים האחרונות הפכה לנישה חדשה בשוק עבור משווקים כדי לחזק את המותג שלהם ולהביא יותר קהל. מפתחים וחברות שבונים את הקוד, עבור עורכי דין וחברות המגינות או "תוקפות" את מי שיש להם או חסר נגישות באתר שלהם, גורמים אחרים בשרשרת שיכולים להועיל כך או אחרת ואחרונים – האנשים שבאמת צריכים את הנגישות.

נגישות דיגיטלית נמצאת כעת בראש סדר העדיפויות של הרבה עסקים. עבור רבים, הדבר מונע מרצון אמיתי להציע שירות כולל. אולם עבור חלקם, בעוד שהכוונה המוסרית עשויה להיות שם, הכוח המניע האמיתי הוא כוח משפטי.

בישראל

לפי אתר gov.il  לאנשים עם מוגבלות זכות להשתתפות מלאה ושוויונית בכל תחומי החיים. חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות ותקנות הנגישות נועדו להבטיח, שיוכלו לממש זכות זו.

ספקי שירות רבים עושים שימוש באינטרנט כערוץ למתן שירות לציבור (לדוגמא, לצורך מכירת מוצרים), וכן לשם מתן מידע אודות השירותים אותם הם מספקים. כדי שציבור האנשים עם מוגבלות יוכל לקבל שירות באמצעות האינטרנט כשאר הציבור, יש לבצע התאמות באתרים ובאפליקציות המספקים את השירות או המידע אודותיו לפי סימן ג' לתקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמות נגישות לשירות), התשע"ג-2013

אתר מונגש לפי תקנות הנגישות לשירות הוא אתר שבו בוצעו התאמות לפי תקן ישראלי 5568.

בבריטניה, תקנות מחמירות יותר הביאו לכך שארגונים במגזר הציבורי, במיוחד, נאלצו להגביר את המשחק שלהם. בעוד בארה"ב, עלייה בליטיגציה גרמה ליותר אנשים להתמקד בחשיבות של תאימות לנגישות.

אז מהן הדרישות החוקיות להנגשת האתר שלך?

אתרים מסחריים בבריטניה

הנגישות של אתרי אינטרנט בבריטניה מכוסה על ידי חוק השוויון 2010. זה מגן על כל הפרטים מפני יחס לא הוגן ומקדם חברה הוגנת ושוויונית יותר. בעלי אתרים נדרשים לבצע 'התאמות סבירות' כדי להנגיש את האתרים שלהם לאנשים עם מוגבלויות. החוק מחייב את נותני השירות לצפות את הצרכים של לקוחות נכים פוטנציאליים לצורך התאמות סבירות.

ככל הידוע לנו המעשה לא נבדק בחוק בכל הנוגע להנגשת אתרים. כמה חברות עמדו בפני תביעה משפטית שהוגשה על ידי המכון הלאומי המלכותי לעיוורים (RNIB), אך תיקים אלו הוסדרו לפני שנדון בבית משפט. אז אין תקדים משפטי לגבי מה יהווה 'התאמה סבירה'. עם זאת, בהתחשב בכך שהממשלה אימצה את WCAG 2.1 רמה AA כסטנדרט מתאים לאתרי המגזר הציבורי (ראה להלן) והוא מוכר יותר כגישה 'טובה', לכל אתר שיעמוד בהנחיות אלו תהיה הגנה חזקה מאוד נגד כל פעולה משפטית.

אתרי המגזר הציבורי בבריטניה

ב-23 בספטמבר 2019 נכנסו לתוקף תקנות הנגישות. בימים אלה, אתרי המגזר הציבורי יצטרכו לעמוד בסטנדרטים מסוימים של נגישות ולפרסם הצהרה האומרת שהם מולאו. אתרים קיימים היו צריכים לעמוד בדרישות החל מה-23 בספטמבר 2020 ואילו המועד האחרון לאפליקציות היה 23 ביוני 2021.

התקנות הללו אינן מכסות ב-100%, אך על פי גופי המגזר הציבורי של Gov.uk כוללים:

השלטון המרכזי וארגוני השלטון המקומי
כמה ארגוני צדקה וארגונים לא ממשלתיים אחרים
אבל הארגונים הבאים פטורים:

ארגונים לא ממשלתיים כמו ארגוני צדקה – אלא אם הם ממומנים ברובם במימון ציבורי, מספקים שירותים חיוניים לציבור או מיועדים לאנשים עם מוגבלות
בתי ספר או גני ילדים – מלבד התוכן שאנשים צריכים כדי להשתמש בשירותיהם, למשל טופס המאפשר לך לשרטט את העדפות הארוחות בבית הספר
גופי השידור במגזר הציבורי וחברות הבת שלהם
התקן שהם צריכים לעמוד בו הוא WCAG 2.1 ברמה AA. עם זאת יש כמה פטורים. לְמָשָׁל אם זה יגרום ל'נטל לא פרופורציונלי'. פירוש הדבר הוא שאם אתה ארגון קטן ועני (למשל מועצת הקהילה) עם מעט משתמשים נכים או ללא משתמשים נכים אתה יכול לטעון שהעמידה בתקנות היא 'נטל לא פרופורציונלי'. אבל אתה צריך לבצע הערכה רשמית כדי להעלות את המקרה הזה.

מידע נוסף זמין באתר הממשלה.

אתרים מסחריים בארה"ב

בארה"ב אין חוקים ספציפיים המתייחסים לנגישות של אתרי אינטרנט אך הם מכוסים תחת כותרת 3 של חוק הנכים האמריקאים (ADA). כמו חוק השוויון של בריטניה, זה מכסה את כל סוגי האפליה עם מוגבלות בעסקים הפתוחים לציבור (למשל מסעדות, בתי ספר, מתקני פנאי) וכן מתקנים מסחריים (למשל מפעלים, מחסנים או בנייני משרדים).

בעקבות תיק מוצלח ב-2017 (Gil v. Winn-Dixie) צמחה תעשיית קוטג'ים בארה"ב שהגישה תביעות משפטיות של ADA Title III נגד חברות. זו הופעה קלה באמת, פשוט הפעל כלי נגישות על אתר ורובם ייכשלו במשהו! מאז, התעשייה פורחת כשמספר תביעות ADA Title III המתייחסות לנגישות אתרים גדל ב-255% מ-814 ב-2017 ל-2,895 ב-2021, לפי פירמת עורכי הדין Seyfarth. גם המספר הכולל של תביעות ADA Title III (לא רק נגישות) ממשיך לעלות, 320% תוך 8 שנים בלבד.

למרות שעמידה בהנחיות ה-WCAG אינה כתובה בחוק האמריקאי, כמו בבריטניה, היא תספק הגנה טובה מפני תביעות ADA Title III עבור נגישות לאינטרנט.

אתרי אינטרנט של ממשלת ארה"ב

אתרי אינטרנט של ממשלת ארה"ב (פדרליים, מדינתיים ומקומיים) חייבים לעמוד בתקנות סעיף 508. זה קובע שכל טכנולוגיות אלקטרוניות ומידע שפותחו, נרכשו, מתוחזקות או בשימוש על ידי הממשל הפדרלי יהיו נגישות לאנשים עם מוגבלויות.

תקנות אלו עודכנו בשנת 2017 כדי לכלול את הנחיות WCAG 2.0 ברמה AA. כך שעמידה בהנחיות WCAG 2.0 AA תעמוד בדרישות סעיף 508 לנגישות אתרים.

אֵירוֹפָּה

הנחיית האיחוד האירופי (האיחוד האירופי) בנושא נגישות לאתרים ויישומים ניידים מחייבת את המדינות החברות באיחוד האירופי לוודא שהאתרים והאפליקציות לנייד שלהן עומדות בתקני נגישות נפוצים. ההנחיה משתמשת בארבעת העקרונות של הנחיות הנגישות לתוכן אינטרנט (WCAG) 2.1, המחייבות מארגונים במגזר הציבורי ברחבי האיחוד האירופי לנקוט בצעדים כדי לוודא שהאתרים שלהם "ניתנים לתפיסה, ניתנים לתפעול, מובנים וחזקים. אז שוב, על ידי עמידה ב-WCAG 2.1 AA תעמוד גם בהנחיית האיחוד האירופי.

לסיכום

השורה התחתונה היא שבכל מקום שאתה נמצא בעולם, WCAG הוא תקן הזהב לנגישות והבטחת השירות הדיגיטלי שלך תואם (על ידי ביצוע ביקורת נגישות) תבטיח שאתה יכול לסמן את התיבה המשפטית הזו.

אבל אל תפסיק שם. הדרך היחידה לדעת אם האתר או האפליקציה שלך מציעים חוויה נגישה באמת היא לבצע בדיקות עם משתמשים שחוו ניסיון של מוגבלות. כפי שאנו יודעים היטב, תאימות לנגישות אינה שווה בהכרח שימושיות אמיתית.

שימו לב! DGFORCEX לא פועלת בסמכות עורכי דין ועל המשתמש האחריות המלאה. המידע המוצג הוא ההבנה שלנו לגבי המצב הנוכחי של נגישות אתרים. עם זאת, איננו מקבלים אחריות על דיוק המידע הזה וממליצים לפנות לייעוץ משפטי אם ברצונך להיות בטוח לגבי התוקף המשפטי של כל בעיה הקשורה לנגישות האתר.

דילוג לתוכן